WHO: Koronawirus zagrożeniem na skalę globalną

Światowa Organizacja Zdrowia uznała atak koronawirusa za zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu światowym.

 

WHO w swoim oświadczeniu zamieszczonym na stronie organizacji przedstawia wytyczne zarówno dla Chin jak i reszty świata. Władze Chin otrzymały zalecenia:

* wykryć "zwierzęce źródło" wirusa oraz przekazanie informacji na ten temat pozostałym państwom WHO

* znaleźć wszystkich chorych na całym terenie Państwa Środkowego

* zapewnienie prawidłowego funkcjonowania służby zdrowia

* dbanie o bezpieczeństwo personelu medycznego

* wprowadzenie takich środków, które pozwolą na zapanowanie nad sytuacją

 

WHO chce także, by władze sprawdzały stan zdrowia na lotniskach i w portach, by wykryć zarażonych pacjentów, jednocześnie minimalizując problemy dla światowego ruchu lotniczego i morskiego. WHO w swoim komunikacie informuje również że "przewiduje się, że chorzy mogą pojawić się w każdym kraju. Dlatego też wszystkie państwa powinny być przygotowane do wykrycia, zabezpieczenia i izolacji chorych pacjentów oraz powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, a także natychmiastowego przekazywania informacji do WHO"

 

Epidemia wybuchła już w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Od tamtej pory w kraju zachorowało ok. 8 tys. osób, a ok. 100 przypadków wykryto za granicą. Z powodu zakażenia zmarło jak dotąd w Chinach 171 osób. Nie ma jednoznacznych doniesień o zgonach w innych krajach.

Pomimo tego, że Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w kilku okolicznych miastach, wirus przedostał się do 18 innych krajów.

 

Żródło: Strona organizacji WHO  https://www.who.int/news-room/detail/30-01-2020-statement-on-the-second-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergency-committee-regarding-the-outbreak-of-novel-coronavirus-(2019-ncov)

31/01/20

Created with WebWave CMS