Poduszkowiec w akcjach ratowniczych

Wielokrotnie słyszeliśmy o działaniach Policyjnych na rzekach z wykorzystaniem poduszkowców. Ale czym tak na prawdę są poduszkowce i jakie spełnia funkcje? Sprawdziliśmy.

 

Poduszkowiec jest bardzo specyficznym urządzeniem co pozwala na wykorzystywanie go do zadań, które jeszcze do niedawna okazywały się niemożliwe. Budowa poduszkowca z całą pewnością jest niesamowitym połączeniem. Swoim wyglądem i działaniem przypomina łódź-amfibię ale konstrukcja kadłuba oraz zespół napędowy jest typowo lotniczy. 

 

Zalety poduszkowca w akcjach ratowniczych:

* szybszy od łodzi, bezpieczniejszy od samolotu;

* porusza się po każdej powierzchni np. woda, bagna, trawa, a co za tym idzie jest niewrażliwy na podłoże, po którym się porusza;

* odporny na warunki atmosferyczne;

* działania można podejmować z użyciem poduszkowca bez względu na porę roku,

* z szybkościami rzędu 100km/h transportuje ludzi i towary na rzekach i jeziorach - zarówno po wodzie, lądzie oraz lodzie i śniegu; po mieliznach, bagnach, rozlewiskach, a nawet ruchomych piaskach

* jest to urządzenie niezatapialne;

* podczas eksploatacji nie są wymagane porty ani nabrzeża;

* łatwy w pilotażu a co najważniejsze bezpieczny;

* trwały i bezawaryjny.

 

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że poduszkowce są niezastąpionymi urządzeniami podczas akcji ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych. Mogą wspierać działania antyterrorystyczne, asekurować nurków pracujących w wodzie jak i pod lodem,  ratować ludzi i zwierzęta na lodzie, transportować wojsko po polach minowych, wykonać desant przez rzekę przez bagno jak i  po cienkim lodzie.

 

Dzięki współpracy z Naszym Partnerem Biznesowym firmą Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Hovertech S.A. mieliśmy możliwość zapoznania się z urządzeniem jakim jest Poduszkowiec HT-P400 Anaconda.

 

☎️ Zapytaj o szczegóły współpracy z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa, szkoleń bhp, doradztwa, opracowania dokumentacji bhp czy nadzoru.

Skontaktuj się z:

Karoliną Gocha - Specjalistą ds. BHP, SAFETY SOLUTIONS Karolina Gocha | tel.: 790-499-686 | e-mail: karolina.gocha@bhp-gocha.com.pl

 

Źródło: SAFETY SOLUTIONS Karolina Gocha

Foto: Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Hovertech S.A.

 

11/02/20

Created with WebWave CMS