4 luty to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Istnieje także grupa nowotworów zaliczana do tzw. nowotworów pochodzenia zawodowego, które powstają w następstwie działania czynników rakotwórczych w środowisku pracy.
Za czynniki rakotwórcze w miejscu pracy uznajemy takie substancje i mieszaniny, które w przypadku wchłaniania z przez przewód pokarmowy, układ oddechowy czy też przez skórę, mogą przyczyniać się do zachorowań na nowotwór czy wzrost jego występowania. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. przedstawiono wykaz substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych ustalono, że nowotwory złośliwe powstałe w w wyniku narażenia na czynniki występujące w środowisku pracy, uznane za rakotwórcze, zaszeregowano w pozycji 17 wykazu chorób zawodowych. Do takich nowotworów zaliczamy:
Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367); Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1117).
Created with WebWave CMS