W systemie ochrony pracy podmiotem chronionym jest człowiek oraz jego zdrowie. Właśnie dlatego pod pojęciem ochrony pracy kryją się gwarancje prawne mające na celu zabezpieczenie zdrowia i życia ludzkiego w procesach pracy. W szerokim ujęciu jest to zestawienie norm prawa pracy służących ochronie pracowników i ich interesów. W Polskim prawie takie cele regulowane są przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy a ich zakres przedmiotowy jest dość szeroki.
Zakres przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy obejmuje m.in. zagrożenia związane z obiektami i pomieszczeniami pracy, używaniem maszyn, urządzeń i narzędzi, procesami pracy szczególnie niebezpiecznymi i szkodliwymi, organizacji pracy, zagrożeń tkwiących w samych pracownikach, w ich właściwościach psychofizycznych, stanie zdrowia, kwalifikacjach. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią więc podstawowy zbiór przepisów prawnych chroniących pracownika. Ustawowo więc mówimy o dziale X Kodeksu Pracy, a także odwoływać się możemy do innych aktów niższego rzędu.
Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) zgodnie z powyższym krótko mówiąc - stanowi zbiór zasad i norm dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy znajdują się np. następujące zagadnienia: profilaktyczna ochrona zdrowia, ergonomia, w tym problemy techniczne i organizacyjne, techniczne bezpieczeństwo pracy czy wiele innych.
Na straży spełniania przepisów w zakładach pracy stoją organy nadzoru tj.:
* Państwowa Inspekcja Pracy
* Inspekcja Sanitarna
* Urząd Dozoru Technicznego
* Związki zawodowe
* Społeczna Inspekcja Pracy
Nie bez powodu wytłuszczone zostały w powyższym artykule pewne zwroty. Proszę pamiętać, że jak sama nazwa wskazuje [...] higiena pracy a więc w zakładach pracy. Nie zmienia to faktu, że wykonując prace przydomowe należy dbać o własne bezpieczeństwo oraz otoczenia.
Proszę jednak pamiętać, że nie można "obwiniać" powyższej dziedziny za całe zło tego świata. Niesforny sąsiad, który kosi cały dzień trawę nie ma obowiązku zapewnić nam środków ochrony indywidualnej tylko dlatego, że może to być dla nas uciążliwe. Zasady współżycia społecznego to zupełnie inna kwestia, ale można ją wypracować tak samo jak prawidłowe postawy BHP w zakładach pracy.
Created with WebWave CMS